Darmowa dostawa od 199zł, wysyłka 1-2 dni robocze, próbki do zamówienia gratis.
Instagram Naturativ
Facebook Naturativ
Unia Europejska

Lista składników swetra

W sieci robi ostatnio furorę zdjęcie ze sklepu internetowego oferującego wełniany płaszcz, który ma taki skład: 52% poliester, 42% poliakryl, 2% poliamid, 2% wiskoza i 2% wełna. Jak widać na tym przykładzie, listę składników trzeba czytać także przed zakupem płaszcza czy swetra. Czego zatem unikać w odzieży?

Jakich składników unikać w składzie ubrań?

Przyjrzyjmy się bliżej naszemu pseudo-wełnianemu płaszczykowi. Ponad połowa w składzie to poliester. Cóż, to najgorszy materiał, jaki możesz kupić. To całkowicie sztuczny materiał wykonany z syntetycznych polimerów pochodzących z estrów alkoholu dwuwodorotlenowego i kwasu tereftalowego. Brzmi nieciekawie? To dopiero początek.

Poliakryl to kolejny sztucznie wytworzony materiał. Zwany inaczej akrylem jest ładnie wyglądającym (ale tylko na sklepowej półce) tańszym zamiennikiem dla wełny. Większość sieciowych sweterków jest zrobiona właśnie z akrylu. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że tańszy oznacza gorszy. Akrylowy sweter po kilku praniach zmienia kształt, rozciąga się, elektryzuje i mechaci. Sztuczne włókno nie wchłania wilgoci. Dlatego nosząc akrylowy sweter bardziej się pocimy. Według niektórych badań tkaniny akrylowe mogą być nawet rakotwórcze.

Poliamid i wiskoza to również sztuczne tkaniny, których lepiej unikać w składzie ubrań. Podobnie jak nylon, który wytwarzany jest z ropy naftowej i często otrzymuje trwałe chemiczne wykończenie, szkodliwe dla skóry. Nie dajcie się też nabrać na przypominający w dotyku sztuczny jedwab o nazwie rayon. Mało kto wie, że to odzyskana miazga drzewna, którą należy poddać działaniu chemikaliów, takich jak wodorotlenek sodu (soda kaustyczna), amoniak, aceton i kwas siarkowy, aby wytworzony w ten sposób materiał przetrwał regularne pranie i ścieranie.

Jak wybrać dobry sweter?

Jak kupować sweter?

Chcąc kupić porządny sweter w składzie szukajmy wełny, kaszmiru, jedwabiu (swetry z domieszką jedwabiu zwykle „nie gryzą”), czy bawełny. Taki sweter będzie znacznie droższy, ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, przez lata będzie nam służyć w dobrym stanie. Jeżeli zaś zdecydujemy się na sweter z domieszką sztucznego włókna (będzie nieco tańszy niż czysta wełna), zadbajmy o właściwe proporcje – 80% tkaniny naturalnej i 20% sztucznej, nie odwrotnie.

Jaki z tego wniosek? Kupując ubrania dobrej jakości, z naturalnych materiałów mamy w szafie rzeczy lepsze gatunkowo, które starczą nam na dłużej. Dlatego właśnie warto kupować mniej, ale droższe rzeczy, które są trwalsze. Bo kupując sztuczne, tanie ubrania, które wyrzucimy po kilku praniach i po kilku miesiącach noszenia, produkujemy też śmieci. Nie zapominajcie o tym.

Dominika Chirek

Bestsellery naturativ

Bogate Masło do Ciała HOME SPA
89,00 zł

Bogate Masło do Ciała HOME SPA

250 ml
TONIK 360°AOX
59,00 zł

TONIK 360°AOX

250 ml
Żel pod Prysznic dla Mężczyzn
59,00 zł

Żel pod Prysznic dla Mężczyzn

250 ml
Rewitalizujący Balsam do Rąk
39,00 zł

Rewitalizujący Balsam do Rąk

100 ml
SelfLove Masło do Ciała
85,00 zł

SelfLove Masło do Ciała

250 ml
Płyn Micelarny
65,00 zł

Płyn Micelarny

200 ml